Ako efektívne dezinfikovať auto počas koronavírusu

21. 04. 2020


     Udržať si čisté auto naozaj nie je až také zložité ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Je pravda že všetky mikróby a vírusy dokážu na povrchoch prežiť úctihodnú dobu a v horšom prípade sa aj množia.  Jednoduchou a účinnou zbraňou je pritom obyčajné mydlo. Stačí ak mydlo zriedime s vodou a môžeme ním pretrieť palubnú dosku, prípadne ním vyčistiť aj sedadlá. Vzhľadom na to že by sme sa mali zdržiavať doma a máme viac voľného času to môžeme urobiť naozaj dôkladne. Poctiví  sa môžu pustiť aj do tepovania interiéru.
     Mydlo rozkladá vírusy a jeho použitie je jednoduché. Stačí ho naniesť na vlhkú hubku a aplikovať aspoň 20 sekúnd na plochu, ktorú chceme vyčistiť.  Výhodou mydla je spoľahlivosť, dostupnosť a zároveň fakt, že nepoškodí interiér ako by sa mohlo stať pri iných čistiacich prostriedkoch. Mydlo nemusí byť antibakteriálne, pretože mydlo funguje na princípe rozkladania vírusov, no práve preto potrebuje čas, aby ich zničilo a vstrebalo. Rozhodne nepoužívajte žiadne bieliacie prostriedky a dávajte si pozor na množstvo použitej vody, hlavne pri elektronike.
     Obzvlášť v dnešnej dobe odporúčame pri čistení použiť gumené rukavice a rúško, aby ste neprišli do kontaktu s vírusmi a baktériami. Zvýšenú pozornosť treba venovať kľučkám, volantu, riadiacej páke, páčkam, tlačidlám, madlám, oknám a rôznym iným veciam, ktorých sa v aute dotýkate. Ak máte kožený interiér, kožu treba po čistení ošetriť prípravkami na to určenými.
     Ak máte strach kvôli množstvu znečistenia interiéru vášho vozidla, existujú autoservisy a firmy, ktoré za poplatok 20 – 40€ ponúkajú službu čistenia ozónom. Takéto služby však v čase pandémie môžu byť dočasne nedostupné. 
      Ďalším dôležitým prvkom je čistá klimatizácia. Čisté klimatizačné potrubie a kabínový filter je základ čistého a nezávadného vzduchu, ktorý v interiéri dýchame. Preto by bolo vhodné vykonať dezinfekciu klimatizácie aspoň dvakrát za rok. To isté platí aj o detailnejšom čistení a ošetrení interiéru. Pri tejto príležitosti sme si pre vás pripravili dve sezónne akcie.
1. Čistenie klimatizácie (dezinfekcia klimatizácie, kontrola tlaku a netesnosti, výmena peľového filtra, doplnenie klimatizácie)
2. Umývanie vozidiel a tepovanie sedačiek vozidiel.
      Pravidelné čistenie interiéru by ste nemali zanedbávať či už je pandémia Corony alebo nie. Každý jeden pasažier, ktorý nasadne do auta, sa predtým dotkol množstva iných vecí a všetky baktérie si nosí všade so sebou. Je preto dôležité chrániť sa častejším umývaním rúk mydlom, pravidelným a častým dezinfikovaním prostredia, v ktorom sa nachádzame, či už ide o interiér auta alebo o pracovisko.  Buďme preto ohľaduplní a ak je to možné zostaňme doma, užime si čas strávený s rodinou a blízkymi a urobme veci, na ktoré nikdy nie je čas aby sme sa opäť mohli stretnúť napríklad na Autosalóne v Nitre.